ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10647288
*
nr 1064 7288
Spegel
med väggkonsol, förgylld, Gustaviansk stil, 108x70
Kondition: lagad
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2016
kl 19:15:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/10 09:58:43
1
200 kr
18/10 11:57:23
2
150 kr
18/10 11:57:24
1
200 kr (Budbetjänt)
19/10 13:46:04
3
300 kr
24/10 19:07:48
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar väggkonsol
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ konsolbord. Höjd: 60+ 145
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
*
Spegel
Kondition: lagad
Läs om budbetjänten
nr 1064 7288
Spegel
med väggkonsol, förgylld, Gustaviansk stil, 108x70
Kondition: lagad
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/10 09:58:43 | 1 | 200 kr |
18/10 11:57:23 | 2 | 150 kr |
18/10 11:57:24 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
19/10 13:46:04 | 3 | 300 kr |
24/10 19:07:48 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gustaviansk stil gustavianska gustavianskt gyllene spegel speglar väggkonsol
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ konsolbord. Höjd: 60+ 145
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23